,,Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku.
I taki jest dzień 1 listopada, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wspominamy i tęsknimy.”
W dniu dzisiejszym kontynuowaliśmy działania w ramach akcji #SzkołaPamięta. Przedszkolaki oraz uczniowie klas 0-V wraz z wychowawczyniami wybrali się na cmentarz w Pogwizdowie. Okres przed Dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych. Uczniowie kas IV i V posprzątali jeden z opuszczonych grobów, zapalili znicze i złożyli kwiaty.
Młodsi koledzy podeszli na grób lotników i tam pomodlili się oraz minutą ciszy uczcili pamięć poległych żołnierzy. Podczas wspólnego spaceru alejkami cmentarza, zatrzymywaliśmy się przy starych grobach zwracając uwagę na daty urodzenia i śmierci zapisane różnymi sposobami. Pogoda dopisywała, słońce oświecało nowe nagrobki oraz stare zapomniane mogiły. Następnie wszyscy udali się do kościoła parafialnego, gdzie ksiądz proboszcz pokazał nam pamiątkową tablicę z imionami i nazwiskami poległych żołnierzy- lotników polskich.
Natomiast uczniowie klas VI, VII i VIII udali się na cmentarz wojenny w Nieprześni. Oprowadzała ich po nim Pani Irena Swała, która od kilkudziesięciu lat opiekuje się znajdującymi się tam mogiłami żołnierzy armii rosyjskiej i austriackiej z okresu I wojny światowej.
Pani Irena podczas spotkania opowiadała o wydarzeniach, które rozegrały się na okolicznych polach na początku grudnia 1914 r. Doszło wówczas do kilkudniowej walki między Rosjanami obsadzającymi wzgórze na zachód od Stradomki i siłami austriackimi. Te ostatnie odniosły zwycięstwo.
Pani Irena udostępniła także kroniki dokumentujące losy cmentarza oraz zdjęcia i wycinki prasowe z czasów I wojny światowej.
Była to niezapomniana lekcja historii.
Wizyta na cmentarzu i w miejscach pamięci narodowej była niezwykłą okazją sprzyjającą pogłębieniu wiadomości na temat przeszłości naszej ojczyzny. Uczniowie w powadze i zamyśleniu uczestniczyli w tej historycznej wędrówce.