Działania biblioteki
Rok szkolny 2023/2024
Biblioteka szkolna i oddział przedszkolny uczestniczą w programie Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa realizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. W ramach programu biblioteka otrzymała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych. Za kwotę 2400 zł zakupiono do biblioteki 118 woluminów, w tym lektury, komiksy, literaturę młodzieżową, przygodową, fantastykę. Natomiast do oddziału przedszkolnego zakupiono 141 książek za kwotę 1600 zł. Są to książki z zakresu literatury dziecięcej, bajeczki i wierszyki.
W dniu dzisiejszym tj. 29 września 2020r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli na lekcjach w Ogólnopolskim dniu głośnego czytania. Zapraszamy do oglądnięcia filmu z tego wydarzenia pod adresem:
18 grudnia w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnowie Filia w Bochni odbył się konkurs „Booktalikng – opowieści o książkach”.
Booktalking to krótkie zareklamowanie książki. Nie jest to streszczenie ani recenzja, ale raczej przedstawienie bohaterów, fabuły czy też kilku scen z książki w taki sposób, by słuchacze chcieli sięgnąć po nią i przeczytać ją samodzielnie. Booktalking to również dzielenie się ze słuchaczami swoim entuzjazmem do książek i zachęcanie do czytania dla przyjemności. Główną zasadą prezentacji jest nie ujawnienie wszystkich informacji o książce, ale uwzględnienie tylko „kuszących” elementów.
Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych z Bochni i powiatu bocheńskiego. Bardzo miło jest nam poinformować, że w kategorii I-III Gabriela Gondek, uczennica klasy III, zdobyła wyróżnienie, a w kategorii IV-VI, uczennica klasy VI- Anna Wojewoda zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy!!!??
Dzisiaj, dzięki pani Dyrektor, pani Ewie Puściźnie, pani Lidii Drąg – opiekunowi Spółdzielni Uczniowskiej oraz uczennicom kl. VII i VIII działającym w Spółdzielni Uczniowskiej, przekazana została wszystkim uczniom mini czytelnia. Mamy nadzieję, że piękne pufy – piłki i regał z wspaniałymi książkami umilą czas spędzany podczas przerw i przyczynią się do rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży naszej szkoły.
Za super pomysł i prezent dziękujemy wszystkim ww osobom?
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem – powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Czy święto Misia jest potrzebne? „Oczywiście, że tak!” – odpowiadają zgodnie dzieci i rodzice. Miękki, puchaty i taki z łatką – najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i bohater wielu książek i filmów – Pluszowy Miś obchodzi swoje święto 25 listopada. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” W naszej szkole też obchodziliśmy to milutkie święto. Uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole oraz uchronił od odpytywania. Do klas zawitali też duży i mały miś, z którymi można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Były zagadki, kolorowanki, misiowe wyklejanki, gimnastyka, a w klasie „0” nawet owocowe ,,małe co nieco” za co bardzo dziękujemy rodzicom?. Chociaż pluszowy miś ma już ponad sto lat cieszymy się, że jest z nami na dobre i złe.
Polscy nobliści.
Dzisiaj uczniowie naszej szkoły wzięli udział w apelu przygotowanym przez panią bibliotekarkę Ewę Puściznę oraz uczennicę Wiktorię Filipską, który dotyczył polskich noblistów.
Bardzo ciekawa prezentacja poprzeplatana filmikami, na których czytali nam m.in. pani Prezydentowa Agata Duda czy pani Olga Tokarczuk przybliżyła wszystkim dzieła i dokonania tych Wielkich Polaków.
Również nasza pani Dyrektor, Renata Stokłosa i polonistka Katarzyna Józefat przeczytały wybrane fragmenty literatury i poezji.
Dzisiaj w trakcie lekcji bibliotecznej uczniowie klasy VI wspólnie czytali „Opowieści z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. Szewska pasja” o ostatnim zrywie narodu polskiego przed ostatecznym rozbiorem Polski.
Lekcja była przygotowaniem do uroczystego apelu z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.
Konkurs plastyczny rozstrzygnięty!
Dzisiaj podczas apelu podsumowaliśmy plastyczny konkurs „Mój ulubiony bajkowy bohater” organizowany w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, który skierowany był do uczniów klas I-III. Jury wyłoniło po trzech zwycięzców z każdej klasy.
Klas 1
I miejsce – Julia Duda
II miejsce – Julia Zagórska
III miejsce – Joanna Zięba
Klasa 2
I miejsce – Aleksandra Roman
II miejsce – Filip Kaim
III miejsce – Oliwia Koprowska
Klasa 3
I miejsce – Klaudia Oliwa
II miejsce – Natalia Kulak
III miejsce – Olaf Wilk
Zwycięscy odebrali gratulacje i nagrody, a reszta dzieci otrzymała słodki upominek w ramach nagrody pocieszenia.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i piękne prace!
TYDZIEŃ BIBLIOTEK
Tydzień Bibliotek to Ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Dlatego też w ciągu ostatniego tygodnia nasza Pani bibliotekarka- Ewa Puścizna, przeprowadziła z klasami I, II i III niezwykle ciekawe, zabawne i pożyteczne lekcje biblioteczne. Dzieci przy użyciu nowoczesnych technologii wykazywały się znajomością bajek i ich bohaterów. Były konkursy, quizy, zagadki i inne zabawy, a wszystko w oparciu o książeczki.
Zabawa była super:) Mamy ogromną nadzieję, że zachęci to najmłodszych do jak najczęstszego odwiedzania biblioteki i sięgania po książki!
„MAŁA KSIĄŻKA-WIELKI CZŁOWIEK”
Nasza szkoła wzięła udział w pilotażowym projekcie Instytutu Książki, który jest skierowany do wszystkich uczniów klas pierwszych szkół podstawowych województwa małopolskiego.Jest on realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej promującej czytelnictwo ” Mała książka- wielki człowiek”.
Dzisiaj nasi pierwszoklasiści odbyli ciekawą lekcję przygotowaną przez panią bibliotekarkę Ewę Puściznę, a na koniec podczas apelu, każdy uczeń otrzymał piękną książeczkę.
Mamy ogromną nadzieję, że wszyscy nasi młodzi czytelnicy będą częstymi gośćmi w szkolnej bibliotece.?
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
26 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Z tej okazji każdy przedszkolak oraz uczeń przyniósł swojego ulubionego pluszaka. Były też zabawy i różne gry związane z misiami. Wcześniej dzieci głosowały na ulubioną bajkę z misiem.Wygrały Gumisie:) Nad wszystkim czuwały nasze panie bibliotekarki.
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który był świetną okazją, aby uświadomić najmłodszym, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać. W magiczny świat literatury przedszkolaków oraz uczniów klas I-III wprowadziła bajka pt. „Jak skrzat Jagódka budował domek”. Po wspólnym omówieniu p. bibliotekarka Grażyna Wołowczyk przeczytała najmłodszym również bardziej znane teksty, jak wiersz J. Tuwima „Lokomotywa”, w recytacji pomagali też młodzi słuchacze.
Już wkrótce kolejne spotkanie z literaturą…
TYDZIEŃ BIBLIOTEK
Nasza szkoła włączyła się w akcję „Tygodnia Bibliotek”, dlatego, aby uczcić to wyjątkowe święto czytelnictwa, panie G.Wołowczyk i E. Puścizna przygotowały dzisiaj dla uczniów okolicznościowy apel. W tym roku obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd też nieprzypadkowo hasłem obchodów jest „(Do)Wolność Czytania”. Aby zaprezentować uczniom pozycje czytelnicze właśnie o naszej Ojczyźnie, Panie przeczytały uczniom fragmenty wybranych książek. Potem, po obejrzeniu krótkiego filmiku, uczniowie wzięli udział w różnych konkursach, dostosowanych do ich poziomu, dotyczących symboli narodowych. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową książeczkę.
Święto Patrona Szkoły
19 marca 2018 r. obchodziliśmy w szkole Święto Patrona. Z tej okazji uczniowie klasy V pod kierunkiem pań E. Puścizny i K. Józefat przygotowali apel.
Najpierw piątoklasiści przybliżyli wszystkim sylwetkę generała J. Bema. Jego życie i działalność przedstawili w formie prezentacji multimedialnej.
Później został przeprowadzony internetowy konkurs wiedzy o patronie pod nazwą „Zostań milionerem”.
Obchody Święta Patrona Szkoły stanowiły sposobność do pogłębienia wiedzy o bohaterze trzech narodów oraz były wyrazem przywiązania środowiska szkolnego do historii i tradycji narodowych.
Podsumowanie projektów realizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły przedstawili swoje projekty w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Dzieci na różne sposoby zachęcały do czytania wybranych książek. W tym celu wykonały prezentacje multimedialne, przygotowały przedstawienie „W świecie bajek” , odegrały scenki teatralne z Panią Książką, przygotowały prace plastyczne oraz grę kahoot o ulubionych bohaterach literackich. Każda klasa była mocno zaangażowana i włożyła wiele pracy, żeby wykonać swój projekt. Taki niecodzienny sposób przedstawienia książki na pewno zachęci uczniów do czytania
ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA
Dzień Pluszowego Misia przypada w tym roku na 25 listopada, ale z racji tego, że to sobota, w naszej szkole świętowaliśmy z pluszakami w piątek 24 listopada.
Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku… Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.
Młodsze dzieci zrobiły piękne prace plastyczne z różnymi misiami, z których powstała wspaniała wystawa.
Odbył się również pokaz multimedialny, z którego dzieci dowiedziały się, który miś bajkowy powstał jako pierwszy i ile jest bajek, w których głównym bohaterem jest właśnie miś, zakończony quizem.
Kolejnym punktem był wybór największego misia przyniesionego przez dzieci i młodzież:)
Ponad to każdy, kto do szkoły w tym dniu przyniósł pluszowego misia zapewnił sobie niepytanie na wszystkich lekcjach:)
Wycieczka do Biblioteki Jagiellońskiej
Uczniowie klas VII SP oraz II i III G udali się do Biblioteki Jagiellońskiej UJ. Na miejscu zostali serdecznie przyjęci przez uniwersyteckich bibliotekarzy, którzy potem oprowadzili ich po budynku instytucji.
Zwiedzający najpierw zobaczyli czytelnie tematyczne oraz Czytelnię Główną. Następnie przeszli do sali, w której znajdują się katalogi, zarówno tradycyjne kartkowe, jak i komputerowe. Tam pod okiem pracownika Biblioteki uczyli się z nich korzystać. Później odwiedzili niezliczone magazyny biblioteczne, gdzie gromadzone są druki z całego świata. Największe wrażenie zrobiły na uczniach zbiory składające się z różnych przedmiotów z nadrukiem. Były wśród nich samochody, lalki, foremki do ciasta czy karty do gry. Niemałe zainteresowanie wzbudziły także rozwiązania techniczne związane z realizacją rewersów oraz Klinika Papieru – hala, w której odkwasza się papier.
Bibliotekarze zajmująco opowiadali o działalności Biblioteki i celach, jakie sobie wyznacza. Przybliżyli też pracę osób w niej zatrudnionych.
Uczniom bardzo podobała się wizyta w Bibliotece Jagiellońskiej. Obiecali, że wrócą do niej już jako studenci.
ZACHĘCAMY RODZICÓW DO CZYTANIA
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole przy okazji zebrania wywiadowczego z rodzicami bibliotekarki przygotowały piękną wystawkę książek oraz skierowały kilka słów zachęcających rodziców do czytania swoim pociechom już o najmłodszych lat wspartą prezentacją multimedialną.
WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI W BOCHNI
W dniu 31 października uczniowie klas I, II, III, V i VI wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Bochni.
Pierwszym punkiem była wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tam dzieci zwiedziły czytelnię, dział audiowizualny oraz Klub Skrzata. Zapoznali się również z dekalogiem młodego czytelnika, dowiedzieli się w jaki sposób czytają niewidomi i jak nauczyć się języka chińskiego.
Następnie udali się do Muzeum im. Stanisława Fischera, gdzie uczestniczyli w lekcji dotyczącej pochodzenia i znaczenia ich imion.
Na koniec dzieci bawiły się na placu zabaw na bocheńskich Plantach.
Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń:)